OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE PRP – MŁODOŚĆ DZIĘKI KOMÓRKOM MACIERZYSTYM

Stymulowanie własnych komórek do regeneracji dzięki własnej krwi było metodą, którą do niedawna wykorzystywała tylko ortopedia. Badania kliniczne wskazały na wyjątkową skuteczność autologicznej natury osocza bogatopłytkowego tak, iż z ogromnym sukcesem sięgnęła po nie medycyna estetyczna.

                     

PRP – moc płytek w terapii osoczem bogatopłytkowym

W procesie gojenia i regeneracji tkanek płytki krwi odgrywają ogromną rolę z uwagi na to, iż posiadają tzw. czynniki wzrostu – substancje biologicznie aktywne, które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych tkanek. PRP ( Platelet-Rich Plasma) jest koncentratem uzyskiwanym w procesie odwirowania krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta i zawiera kilkakrotnie większą ilość płytek niż jej wartość bazowa. Technologia skoncentrowania takiej ilości materiału, by po aplikacji spowodować namnażanie komórek macierzystych i zainicjować procesy odnowy jest podstawowym celem tej metody.

Tajemnica potencjału PRP tkwi we wspomnianych czynnikach wzrostu, które stymulują komórki obszarów zabiegowych do regeneracji. Spośród wielu zawartych w osoczu bogatopłytkowym, najważniejsze to:

·  TGF-β Transformujący czynnik wzrostu-beta: wspomaga wzrost matrycy pomiędzy komórkami

·  PDGF Płytkowy czynnik wzrostu: stymuluje wzrost naczyń krwionośnych, replikację komórek i naskórkowanie

·  EGF Naskórkowy czynnik wzrostu: stymuluje wzrost i różnicowanie komórek oraz tworzenie kolagenu

·  FGF Czynnik wzrostu fibroblastów: stymuluje powstawanie naczyń krwionośnych i wspomaga wzrost komórek specjalistycznych

Zastrzyk młodości

Najważniejszą cechą zabiegu jest jego biozgodność – podkreślają eksperci z Klinik Bieńkowscy Esteticmed.pl – co oznacza, że terapia nie stwarza ryzyka alergii oraz innych powikłań, ponieważ wykorzystujemy wyłącznie materiał własny. Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi – zwykle wystarcza do tego niewielka jej ilość, 10-60 ml, którą następnie umieszcza się w probówce i odwirowuje w celu separacji frakcji osocza: bogatopłytkowego (PRP) i ubogopłytkowego (erytrocyty i leukocyty). Następnie poddaje się aktywacji i punktowo aplikuje w skórę poprzez iniekcję. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30-60 minut. W ciągu 2 tygodni można spodziewać się widocznej poprawy skóry, wzrost jej napięcia i wygładzenie. W tym czasie znikają też przebarwienia. W zależności od jakości koncentracji materiału, bo trzeba pamiętać, że na rynku jest wiele urządzeń do pozyskiwania PRP, program może składać się z 3 lub 4 zabiegów powtarzanych z częstotliwością, co 21-30 dni lub raz na 3 miesiące (Angel PRP System).

Efekty

Biorewitalizacja osoczem bogatopłytkowym to jeden z najbardziej spektakularnych zabiegów nowoczesnej medycyny estetycznej. Ponieważ PRP świetnie sprawdza się w terapii łysienia, za pośrednictwem zawartych w płytkach krwi czynników wzrostu stymuluje również komórki mieszków włosowych do ich regeneracji i proliferacji. W efekcie zatrzymaniu ulega wypadanie włosów, a  faza jego wzrostu zostaje wydłużona. PRP wspomaga naturalną zdolność skóry do utrzymania wilgoci, skutecznie poprawia jej elastyczność oraz wyraźnie zagęszcza. Ponieważ proces odbudowy włókien kolagenowych jest stopniowy, na ostateczny efekt terapii musimy zaczekać kilka tygodni. To jedyny minus tej procedury. Jednak zdaniem specjalistów z Kliniki Esteticmed.pl., biorąc pod uwagę to, że PRP dzięki swojej biokompatybilności stymuluje własny potencjał organizmu do odbudowy, warto przemyśleć ten argument, za którym stoi naturalność i brak ryzyka powikłań.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *