Komplikacje w czasie porodu – jak ich uniknąć?

 Wiele kobiet odczuwa obawę lub nawet strach przed momentem przyjścia dziecka na świat, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. Niepokój wzbudzają komplikacje, które mogą wystąpić podczas porodu. Odpowiednie działanie prewencyjne pomoże im zapobiec, a tobie zapewni spokojną głowę. Przeczytaj porady!


Jakie powikłania mogą pojawić się podczas porodu?

Jest wiele czarnych scenariuszy i nie zamierzamy raczyć się każdym z osobna, ale powinnaś być świadoma ryzyka. Najczęściej wymieniane komplikacje w czasie porodu to: niewłaściwe ułożenie płodu (na przykład główką do góry), niedotlenienie dziecka (tak zwana hipoksja), problemy z pępowiną (owinięcie szyi dziecka, wypadnięcie pępowiny), wycieńczenie porodowe dziecka (występuje w sytuacji długotrwałego porodu). Do tego dochodzi także zabieg nacięcia krocza – stosunkowo niegroźny, jednak kobiety zazwyczaj wolą go uniknąć i istnieją na to sprawdzone sposoby.

Kalendarium badań w ciąży

Pierwsze i najważniejsze to diagnoza. Regularne badania lekarskie pozwolą wykryć i wyeliminować zawczasu różne powikłania, które w razie ich zaniedbania często stają się przyczyną komplikacji okołoporodowych. W poszczególnych tygodniach ciąży musisz zgłosić się na konkretnie wskazane badania: USG, morfologia krwi, pomiar ciśnienia i wagi ciała, ocena ruchliwości płodu i wiele innych. Twój lekarz wyznaczy ci stosowne terminy i całe kalendarium. Ważne, by stosować się dokładnie do instrukcji i nie lekceważyć żadnego z nich, nawet jeśli wydaje ci się niekoniecznie potrzebne.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w ciąży

Bezpieczna ciąża to bezpieczny poród – przynajmniej w przeważającej części przypadków. Jeśli chcesz ustrzec się od powikłań w czasie porodu, powinnaś myśleć o tym przez całe 9 miesięcy noszenia dziecka. Miej zawsze na uwadze wszystkie zalecenia dla ciężarnych. Oczywiście jak ognia unikaj wszelkiego rodzaju używek, nie przemęczaj się, ale też nie spędzaj całych dni w łóżku (nie dotyczy wyjątkowych sytuacji), odżywiaj się zgodnie z normami rekomendowanymi przez lekarzy, dostarczaj sobie odpowiednią ilość snu, rekreacji i kontaktu z bliskimi. W ten sposób zminimalizujesz czynniki ryzyka, które mogą spowodować komplikacje okołoporodowe.

Jak uniknąć nacięcia krocza przy porodzie?

Wspomniany już zabieg nacięcia krocza to czasem konieczność, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na całkowicie naturalny poród. Przyczyną wykonywania tej operacji jest zbyt mała średnica kanału rodnego – nacięcie ma zapobiec samoistnemu pęknięciu pochwy. W celu uniknięcia tego typu komplikacji warto podczas ciąży zadbać o swoje ciało. Spróbuj robić masaż rozciągający krocze, ćwicz regularnie mięśnie Kegla, naucz się rozluźniać poprzez świadome oddychanie. Kiedy poród zacznie się zbliżać, rozejrzyj się za szpitalem na wysokim poziomie – być może znajdziesz położną, która specjalizuje się w odbieraniu porodów naturalnych, dowiesz się także, co jeszcze pomoże ci uniknąć zabiegu nacięcia.

Dopiero od niedawna wiadomo, jak duży wpływ na przebieg porodu ma psychosomatyka, czyli oddziaływanie psychiki na sferę cielesną. Twoje samopoczucie ma niebagatelne znaczenie, dlatego staraj się myśleć o pozytywnych rzeczach, szukaj wsparcia u bliskich i nie popadaj w panikę – poród to jedne z najważniejszych momentów w twoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *