Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

2015-08-11

Decyzja o umieszczeniu osoby starszej w domu seniora jest zawsze trudna. Powinna być ona poprzedzona starannymi przemyśleniami, a także szczerą rozmową z nestorem rodu. Wybierając najlepszy ośrodek powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników, np. lokalizację, rodzaj opieki, możliwości relaksu dla seniora, a także cenę.

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele ośrodków, które specjalizują się w opiece nad osobami starszymi. Nie wszystkie jednak spełniają oczekiwania seniorów oraz ich opiekunów. Dlatego z wyborem miejsca, gdzie będzie przebywał senior nie należy się spieszyć – niezależnie od sytuacji.


Choć bardzo często zdarza się, że warunki materialne i socjalne „zmuszają” nas do podejmowania trudnych decyzji dotyczących opieki nad osobą starszą, to przy wyborze domu spokojnej starości musimy zachować rozwagę i zdrowy rozsądek. Pośpiech najczęściej okazuje się złym doradcą.

Od czego zacząć poszukiwania?

Poszukiwania warto zacząć w momencie, gdy podejmiemy ostateczną decyzję o umieszczeniu seniora w domu spokojnej starości. Takie postępowanie da nam szansę na znalezienie ośrodka, który zaoferuje kompleksową pomoc, a także będzie odpowiedni pod względem lokalizacji oraz ceny.

Poszukiwania warto zacząć od własnej okolicy. Jednym ze sposobów może okazać się pomoc ze strony znajomych. Być może ktoś z naszych przyjaciół miał podobną do nas sytuację i będzie mógł pomóc. Drugą z metod jest Internet – tu najszybciej znajdziemy rozwiązanie. Dziś praktycznie każdy szanujący się dom opieki posiada stronę internetową, na której możemy znaleźć podstawowe informacje dotyczące:

 

 • lokalizacji i dojazdu,

 • warunków pobytu osoby starszej,

 • rodzaju opieki medycznej,

 • godzin otwarcia,

 • opłat,

 • usługi dodatkowych, jak na przykład rehabilitacja.

 

Gdy wybierzemy kilka lokalizacji, warto umówić się na rozmowę z właścicielami oraz porównać warunki panujące w obu ośrodkach. Dopiero wtedy istnieje realna szansa na to, aby podjąć właściwą decyzję odnośnie wyboru domu spokojnej starości.

Na co zwrócić uwagę

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są oczywiście warunki socjalne, które panują w danym ośrodku. Każdemu z nas zależy przecież na tym, aby senior przebywał w miejscu, które jest estetyczne, funkcjonalne, wyremontowane i przede wszystkim przystosowane do jego potrzeb. Dom seniora musi bowiem spełniać określone wymogi stawiane tego rodzaju placówkom.

Zwracajmy uwagę na rodzaje pokoi oraz ich umeblowanie. W domu dla seniora nie powinno znajdować się zbyt wiele mebli oraz niepotrzebnych sprzętów, o które starzec może się chociażby potknąć. Wszystkie meble powinny być (w miarę możliwości) pozbawione ostrych kantów oraz w dobrym stanie.

Niezwykle ważną rzeczą są również łazienki. Muszą być one przystosowane dla potrzeb seniorów, którzy bardzo często nie są pełnosprawni ruchowo. W łazienkach muszą być również zainstalowane specjalne uchwyty, które pomagają przy wstawianiu i siadaniu, chociażby w wannie.

Wymarzony dom seniora musi dysponować przynajmniej jedną windą. Jest to bardzo duże udogodnienie, szczególnie w przypadku osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Gdy budynek jest wyposażony windę, to zarówno pensjonariusze, jak i ich opiekunowie mają bardzo duże ułatwienie.

Ważny zakres usług oraz kompetencje personelu

Oprócz warunków socjalnych, dom profesjonalny dom seniora powinien zapewniać kompleksową opiekę oraz zatrudniać fachową kadrę. Tak jest w przypadku domu seniora Słoneczny Parasol w Garwolinie ( www.warszawadomseniora.pl ).

Ważne jest, aby móc skorzystać zarówno z czasowych pobytów, jak również mieć możliwość umieszczenia starca w domu opieki na stałe. Dom seniora powinien zapewniać całodobową pomoc lekarzy, rehabilitantów, pielęgniarek oraz innych specjalistów. Osoby te powinny mieć nie tylko doświadczenie, ale również wykazywać się empatią.

Czym jeszcze może pozytywnie zaskoczyć nas dom seniora. Bierzmy pod uwagę chociażby:

 

 • dostęp do różnych przekąsek oraz picia przez cały dzień,

 • różnorodne menu,

 • czystość i pomoc w jej utrzymaniu (usługi prania, prasowania itp.),

 • pielęgnację i pomoc podczas mycia seniora,

 • atrakcje dla osoby starszej,

 • tereny zielone i możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Rozsądek w podejmowaniu decyzji sprawi, że będziemy zadowoleni z wyboru ośrodka, a senior będzie miał zapewnioną fachową opiekę i godne traktowanie.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

WP Warszawa dom seniora dom seniora dom dla seniorów warszawadomseniora.pl

Zobacz także...

Ciężka dola sportowca

2015-11-04

Ciężka dola sportowca

Każdy sportowiec każdego dnia narażony jest na szereg kontuzji. Katorżnicze treningi, codzienna eksploatacja mięśni, stawów i całego organizmu sprawiają, że jeden niefortunny wypadek lub pech mogą zatrzymać karierę na długie dni lub nawet lata. Co prawda istnieje szeroka gama ubezpieczeń, które zapewniają gwarancję finansową w nieprzewidywanych sytuacją, lecz egzekwowanie należności przypomina często walkę z wiatrakami. Nie warto się jednak poddawać, nawet jeśli sprawa miałaby zakończyć się w sądzie. więcej...

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

2015-10-06

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Onkologii1. W związku z tym warto przypomnieć, że wirus WZW typu B to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowo – komórkowego. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Podczas 31 edycji Żółtego Tygodnia (od 5 do 17 października 2015 r.) będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby. więcej...

Choroba zwyrodnieniowa stawów - przegląd

2015-08-28

Choroba zwyrodnieniowa stawów - przegląd

Wszelkie choroby dotyczące stawów ze względu na współczesny sposób bycia występują coraz częściej. Są to choroby, przed którymi skutecznie możemy się ustrzec, przestrzegając kilku wskazówek. Najważniejszy jest zdrowy tryb życia i unikanie czynników ryzyka. więcej...

Maszyny czyszczące samojezdne: jakie urządzenie wybrać do automatycznego mycia podłóg?

2015-08-27

 	 Maszyny czyszczące samojezdne: jakie urządzenie wybrać do automatycznego mycia podłóg?

Codzienne mycie podłóg to obowiązek w każdym centrum handlowym, szpitalu, hotelu, hali sportowej, zakładzie produkcyjnym czy obiekcie gastronomicznym. Aby odpowiednio zadbać o dany obiekt, najlepiej zdecydować się na urządzenie, które usprawni sprzątanie i uczyni je efektywniejszym. Profesjonalny sprzęt czyszczący to gwarancja błysku i świeżości. Samojezdne maszyny do mycia podłóg umożliwiają szybkie i dokładne wyczyszczenie nawet bardzo dużego metrażu. Który model wybrać, aby cieszyć się najwyższą skutecznością sprzątania? więcej...

Ochrona rąk

2015-07-13

Ochrona rąk

Rękawice ochronne to jedne z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych produktów ochrony osobistej chroniących ręce pracownika ­ części ciała najbardziej narażone na uszkodzenia i urazy podczas większości rodzajów aktywności zawodowej. więcej...