Jak wybrać dobrego ginekologa

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Jak wybrać dobrego ginekologa

2015-03-16

Kiedy pierwszy raz do ginekologa?

Nie ma wyznaczonego wieku, kiedy dziewczyna powinna pierwszy raz udać się do ginekologa. Jeżeli rozwija się prawidłowo, nie ma jakichś dolegliwości warto takie badanie przeprowadzić ok 17 roku życia. Lekarz sprawdzi, czy narządy rodne, piersi są prawidłowo rozwinięte.

Czasem bywa tak, że wizyta jest potrzebna u młodszej dziewczynki np. gdy ma obfite lub bardzo bolesne miesiączki, zbyt krótkie, albo długie przerwy między kolejnymi miesiączkami po ok. 2 latach od pierwszej miesiączki. Brak miesiączki po ukończeniu 16 lat to też powód do zmartwień i wizyta w takim przypadku jest konieczna.

Jak przygotować młodą osobę do takiego badania?

Przygotowanie się do wizyty u ginekologa wcale nie jest skomplikowane. Najtrudniej chyba przełamać opory psychiczne, szczególnie gdy do danego lekarza udajemy się po raz pierwszy.

Warto przygotować się do odpowiedzi na następujące pytania:

 • w jakim wieku była pierwsza miesiączka;
 • ile trwają krwawienia;
 • data ostatniej miesiączki;
 • czy masz regularne krwawienia;
 • czy krwawienia są w normie, obfite czy skąpe;
 • czy cierpisz na syndrom napięcia przedmiesiączkowego;
 • czy odczuwasz jakieś dolegliwości związane z okresem (np. silne bóle podbrzusza, nudności, zawroty głowy);
 • czy przechodziłaś jakieś choroby w dzieciństwie;
 • czy rozpoczęłaś współżycie płciowe i masz stałego partnera;
 • czy poddawałaś się jakimś zabiegom ginekologicznym;
 • czy któraś z kobiet z twojej najbliższej rodziny chorowała na raka piersi lub szyjki macicy.

Jak wygląda samo badanie i jak na nie przygotować córkę?

Pierwsza wizyta nie zawsze musi łączyć się z badaniem na fotelu. Jeżeli młodej nastolatce nic nie dolega, czasem wystarczy wywiad i zrobienie USG przez powłoki brzuszne.

Stwierdzi ono, czy narządy rodne są właściwie rozwinięte i funkcjonują prawidłowo. Uprzedź córkę, że ginekolog zbada jej piersi.

Lekarz zapyta, czy rozpoczęła już współżycie. W tym wypadku będzie badana za pomocą wziernika. To małe narzędzie, które lekarz ostrożnie wprowadza do pochwy.

Dzięki niemu widzi, czy nic niepokojącego nie dzieje się w pochwie i szyjce macicy.  W tym celu wprowadzi dwa palce do pochwy, a drugą ręką delikatnie uciśnie brzuch.

Jak wybrać dobrego ginekologa?

Najczęściej przeprowadza się wywiad wśród znajomych i wybiera się sprawdzonego, poleconego lekarza, który dysponuje odpowiednim sprzętem do wykonania podstawowych badań.

Można szukać w internecie. Znajdują się tam rankingi lekarzy wielu specjalności. Jeśli mieszkasz w stolicy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google hasło: ginekolog Warszawa, by zobaczyć listę najlepszych medyków rekomendowanych przez internautów.

Ważna jest pierwsza wizyta, to od niej zależy w dużej mierze, czy zdecydujesz się chodzić do tego właśnie lekarza. Ginekolog powinien być zaangażowany w swoją pracę, sympatyczny i komunikatywny, a przede wszystkim kompetentny i rzeczowy. Jeśli lekarz informuje cię o każdym aspekcie badania, tłumaczy swoje postępowanie, abyś wiedziała, co robi i w jakim celu, będziesz się czuła bezpieczniej. Powinnaś wymagać od lekarza, aby informował jaki jest twój stan zdrowia i jakie badania jeszcze przed tobą.

Zazwyczaj dla pacjentki ważna jest komunikatywność lekarza. Niewątpliwie jest ona niesłychanie pożądana, ale musi być poparta rzetelną wiedzą i znajomością tematu, a nie jedynie gotowością do miłej rozmowy, bo która z nas chciałaby chodzić do gbura czy osoby która traktuje nas „górnolotnie”.

Młody czy z tytułami, mężczyzna czy kobieta?

Tutaj wybór nie jest jednoznaczny. O tym, czy wybierzemy mężczyznę czy kobietę, decyduje raczej jego sposób bycia, komunikatywność i zaangażowanie w pracę. Chociaż wiele kobiet woli jednak mężczyzn z uwagi na "delikatniejsze" traktowanie podczas badania. Nie do końca jest to prawdą. Lekarz, niezależnie od tego czy kobieta czy mężczyzna, powinien być obiektywny i delikatny w sprawie kwestii intymnych. Bezapelacyjnie powinien być też godny zaufania. Tajemnica lekarska to podstawa jego zawodu.

 


Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

ginekolog Warszawa ginekolog gabinet ginekologiczny WP

Zobacz także...

Ciężka dola sportowca

2015-11-04

Ciężka dola sportowca

Każdy sportowiec każdego dnia narażony jest na szereg kontuzji. Katorżnicze treningi, codzienna eksploatacja mięśni, stawów i całego organizmu sprawiają, że jeden niefortunny wypadek lub pech mogą zatrzymać karierę na długie dni lub nawet lata. Co prawda istnieje szeroka gama ubezpieczeń, które zapewniają gwarancję finansową w nieprzewidywanych sytuacją, lecz egzekwowanie należności przypomina często walkę z wiatrakami. Nie warto się jednak poddawać, nawet jeśli sprawa miałaby zakończyć się w sądzie. więcej...

Lepszy ginekolog kobieta czy mężczyzna?

2015-10-09

Lepszy ginekolog kobieta czy mężczyzna?

Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją kiedy, ktoś wmawia nam, że płeć w przypadku ginekologa ma znaczenie. Kobiety, które wybierają swojego lekarza o tej samej płci często twierdzą, że mężczyźni nie są w stanie zrozumieć jak czują się podczas wizyty. Są one zazwyczaj skrępowane faktem, że muszą się rozebrać przed obcą osoba, a co dopiero mężczyzną. Inaczej jest w przypadku kiedy lekarzem jest kobieta. Pacjentki uważają, że jest ona w stanie wczuć się w ich sytuację i tym samym lepiej je zrozumieć. Intymne i wstydliwe tematy również ponoć lepiej poruszać u lekarza tej samej płci, gdyż tak jak w poprzednim przypadku i teraz łatwiej będzie być zrozumianym. więcej...

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

2015-10-06

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Onkologii1. W związku z tym warto przypomnieć, że wirus WZW typu B to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowo – komórkowego. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Podczas 31 edycji Żółtego Tygodnia (od 5 do 17 października 2015 r.) będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby. więcej...

Choroba zwyrodnieniowa stawów - przegląd

2015-08-28

Choroba zwyrodnieniowa stawów - przegląd

Wszelkie choroby dotyczące stawów ze względu na współczesny sposób bycia występują coraz częściej. Są to choroby, przed którymi skutecznie możemy się ustrzec, przestrzegając kilku wskazówek. Najważniejszy jest zdrowy tryb życia i unikanie czynników ryzyka. więcej...

Maszyny czyszczące samojezdne: jakie urządzenie wybrać do automatycznego mycia podłóg?

2015-08-27

 	 Maszyny czyszczące samojezdne: jakie urządzenie wybrać do automatycznego mycia podłóg?

Codzienne mycie podłóg to obowiązek w każdym centrum handlowym, szpitalu, hotelu, hali sportowej, zakładzie produkcyjnym czy obiekcie gastronomicznym. Aby odpowiednio zadbać o dany obiekt, najlepiej zdecydować się na urządzenie, które usprawni sprzątanie i uczyni je efektywniejszym. Profesjonalny sprzęt czyszczący to gwarancja błysku i świeżości. Samojezdne maszyny do mycia podłóg umożliwiają szybkie i dokładne wyczyszczenie nawet bardzo dużego metrażu. Który model wybrać, aby cieszyć się najwyższą skutecznością sprzątania? więcej...