Jak uratować życie?

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Jak uratować życie?

2015-04-16

Pierwsza pomoc dla każdego.

Jak pokazują wydarzenia ostatnich dni, sytuacji w których należy udzielić pomocy przytrafia się codziennie bardzo dużo. Prasa, radio czy telewizja co rusz donoszą o wypadkach, katastrofach i zdarzeniach, gdzie zagrożone jest ludzkie zdrowie i życie.

Nastolatka, która niedawno uratowała chorego na padaczkę pokazała wszystkim dorosłym jak powinien zachować się człowiek w ekstremalnej sytuacji. Jako jedyna podjęła się ratowania epileptyka. Pozostali współpasażerowie autobusu uciekali w popłochu.

Cenne minuty

Jak się zatem zachować, gdy nagle ktoś obok nas osuwa się na ziemię? Wtedy pierwszym ważnym krokiem jest wezwanie odpowiednich służb (pogotowia, policji, straży). Często niestety zdarza się, że świadkowie czekając na przybycie karetki, nie podejmują żadnych działań. A to jest właśnie ten czas, od którego zależy dalszy los, a nawet życie poszkodowanego.

W udzielaniu pierwszej pomocy kluczowymi są pierwsze 3-5 minut, to one odgrywają  decydującą rolę w walce o życie. Tylko szybka reakcja i pomoc, może kogoś uratować. Sprawne czynności ratunkowe pozwalają przygotować poszkodowanego do profesjonalnych działań medycznych i tym samym zwiększają szansę pacjenta na przeżycie.

Łańcuch życia

Wczesne rozpoznanie i wezwanie odpowiednich służb ratowniczych jest pierwszym elementem z łańcucha ratującego życie. Umiejętność powiadomienia służb o zaistniałym przypadku jest równie ważna, jak prowadzenie czynności podtrzymujących życie. Jeśli uda się sprawnie wezwać Ratownictwo Medyczne, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (na 2 wdechy - 30 uciśnięć). Następnym etapem jest wczesna defibrylacja (o ile pacjent wykazuje cechy nagłego zatrzymania krążenia). Jeszcze kilka lat temu na całym świecie osobami uprawionymi do przeprowadzenia defibrylacji byli tylko lekarze. Dziś sprzęt do zautomatyzowanej defibrylacji może być używany przez każdą osobę, będącą świadkiem wypadku, w którym wymagane jest udzielenie natychmiastowej pomocy.

Oczekiwanie na przyjazd służb ratowniczych może trwać zbyt długo, by poszkodowany mógł przeżyć. Natychmiastowa defibrylacja daje szansę na ratunek. Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajdzie się defibrylator i zostanie prawidłowo użyty, szansa na uratowanie ludzkiego życia sięga nawet 70 proc. Osobę, której krążenie nagle ustało, w większości przypadków może uratować tylko natychmiastowo dostarczony impuls elektryczny. Ważne jest jednak, by nastąpił o nie później niż do pięciu minut od zatrzymania krążenia. Dlatego defibrylatory powinny być instalowane w miejscach użyteczności publicznej, aby jak największa liczba ludzi miała do nich szybki i łatwy dostęp -  mówi Mieszko Skoczylas z Physio-Control.

Ostatnim z ogniwem w procesie ratowania życia ludzkiego jest fachowa pomoc medyczna. Jak potwierdzają statystyki, zazwyczaj ratujemy osoby bliskie: własne dzieci, współmałżonków, rodziców, współpracowników. Warto, zatem nie pozostać bezsilnym w momencie, kiedy zdrowie i życie bliskiej osoby bezpośrednio zależy od nas. Pamiętajmy, że rozsądek i trzeźwa ocena sytuacji zwiększa szanse na zdrowie i przeżycie, a decydując się na ratowanie ludzkiego życia, działamy zawsze w imię najwyższej wartości.

PR

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

Lifepak LUCAS Physio-Control raownik medyczny ratownictwo medyczne

Zobacz także...

LUCAS - bezcenny pomocnik w ratowaniu życia Bezpieczne Podkarpacie

2015-12-11

LUCAS - bezcenny pomocnik w ratowaniu życia  Bezpieczne Podkarpacie

Zespół Ratownictwa Medycznego z Kolbuszowej w województwie podkarpackim otrzymał kolejne specjalistyczne urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej – LUCAS2. Sprzęt zaliczany do najnowocześniejszych dostępnych obecnie na rynku, będzie pomagał ratownikom w karetce podstawowej. więcej...

Technologie jutra czyli jak zrozumieć zmiany

2015-09-03

Technologie jutra czyli jak zrozumieć zmiany

Żyjemy w świecie w którym rzeczywistość i codzienne funkcjonowanie podporządkowane jest ciągłej zmienności. Wszystko wokół nas wygląda już zupełnie inaczej niż np. 10-20 lat temu. Urządzenia takie jak telefon, komputer uległy nieprawdopodobnej ewolucji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Powstało wiele przełomowych wynalazków, bez których wielu z nas nie mogłoby wyobrazić sobie dzisiaj normalnego życia. więcej...

Utonięcia - smutna wakacyjna statystyka

2015-09-02

Utonięcia - smutna wakacyjna statystyka

Co roku w sezonie letnim lawinowo wzrasta liczba osób, które giną w czasie wypoczynku nad wodą. Okres wakacji, upały ściągają nad morze, jeziora, rzeki czy zalewy ogromne ilości urlopowiczów. Niestety wypoczynkowi obecnie bardzo często towarzyszy alkohol. więcej...

Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym

2015-06-15

Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym

W dniach 10-13 czerwca w Olsztynie już po raz XIII odbyły się Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym. Zawody stanowiły eliminację najlepszych załóg ratowniczych do ogólnokrajowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym. więcej...

Diabelska góra czyli zimowe wędrówki turystów

2015-01-15

Diabelska góra czyli zimowe wędrówki turystów

- Akcja ratunkowa na Babiej Górze więcej...