Jak sobie poradzić ze zgagą bez leków?

Refluks żołądkowy jest to cofanie się soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Ponieważ głównym składnikiem soku żołądkowego jest kwas solny, podrażnia on ściany przełyku, powodując uczucie pieczenia. Niestety, ten dyskomfort nie jest najpoważniejszą szkodą jaką refluks może powodować. Długotrwałe podrażnianie śluzówki może prowadzić do powstania tak zwanego przełyku Barreta, na którego podłożu może rozwinąć się rak przełyku. Dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawania tego zjawiska. Aby tego dokonać należy choć odrobinę zmienić swój styl życia.

Po pierwsze należy kontrolować swoją dietę. Dla przykładu należy unikać picia kawy, napojów gazowanych oraz spożywania potraw ciężkostrawnych, tłustych czy pikantnych, cytryn czy innych owoców cytrusowych. To tylko mały fragment listy, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w specjalistycznej poradni takiej jak centrum.polkard.pl, gdzie zostanie nam zaproponowana odpowiednia dieta i propozycje posiłków, którymi można zastąpić ówczesne jedzenie. Poza tym, jaki typ pokarmów spożywamy, ważne jest w jaki sposób to robimy. W walce ze zgagą zaleca się spożywanie 5-6 posiłków dziennie, odpowiednio mniejszych ze względu na częstotliwość. Dodatkowo, nie należy spożywać ich w pośpiechu, trzeba porządnie przeżuć każdy kęs i powoli go przełknąć. Kolejną sprawą są używki- należy zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Jeśli zupełna rezygnacja jest niemożliwa, trzeba spróbować ograniczyć je do minimum.

Walczyć ze zgagą można również poprzez zmniejszenie masy ciała, jednak należy uważać ze zbyt drastycznym planem zrzucania wagi, gdyż ciężkie ćwiczenia fizyczne mogą nasilać objawy. Najlepiej ograniczyć ilość kalorii w posiłkach i nie podjadać między nimi. Dodatkowo dobrze jest się poruszać w dużej ilości jednak na spokojnie, na przykład nordic walking, pływanie czy wycieczki rowerowe.

Ostatnią radą dla osób nękanych zgagą jest sposób odpoczynku oraz snu. Po posiłkach nie można układać się w pozycji leżącej, gdyż ułatwia to cofanie się soku żołądkowego do przełyku. Najlepiej na spokojnie wypić herbatkę a później wybrać się na godzinny spacer. Jeśli chodzi o sen, powinno się leżeć z uniesionym tułowiem na wysokość 15-20 cm, co najłatwiej osiągnąć poprzez uniesienie wezgłowia łóżka lub podłożenia sobie pod tułów koców i dużej poduszki. Dzięki temu w czasie snu pomoże oczyszczać przełyk, co przyczyni się do zmniejszenia objawów.

Sposobów na radzenie sobie ze zgagą jest wiele, niestety nie każdemu pacjentowi nawet najpilniejsze zastosowanie się do zaleceń może pomóc. Należy o tym pamiętać, i jeśli wszelkie próby zawiodą koniecznie należy zgłosić się do lekarza.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *