Grypa w biurze – jak walczyć z zagrożeniem?

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Grypa w biurze – jak walczyć z zagrożeniem?

2011-02-25

Według badań ponad połowa pracowników przychodzi do pracy nawet wtedy, kiedy ma objawy infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Takie bohaterstwo negatywnie odbija się na wydajności, wizerunku, a nawet wyniku finansowym firmy. Rozwiązaniem może być instalacja w biurze oczyszczacza powietrza z filtrem likwidującym zarazki.

Kilka lat temu firmy miały kłopoty z pracownikami, którzy zbyt chętnie brali zwolnienia lekarskie; nawet wtedy, gdy ich stan zdrowia nie przedstawiał się dramatycznie. Teraz mamy do czynienia z odwrotną sytuacją: pracownicy leczą się na własną rękę i ani myślą rezygnować nawet z kilku dni pracy. Jak pokazuje praktyka, efekty tego zjawiska nie są korzystne zarówno z perspektywy procesu leczenia, jak i pod względem interesów firmy.

Choroba biurowa

Osoba chora na grypę zaraża innych już na trzy dni przed wystąpieniem pierwszych objawów. Wirusy rozprzestrzeniają się także w trakcie występowania objawów ostrej choroby, a także nawet pięć dni po ich ustąpieniu. Jeden chory pracownik może zarazić cały zespół!

Odpowiednia profilaktyka, która zabezpieczy inne osoby przed kontaktem z wirusami to klucz do utrzymania wydajności firmy w sezonie grypowym. Jednym z najskuteczniejszych - i stosunkowo tanich - rozwiązań jest zainstalowanie w miejscu pracy oczyszczacza powietrza z funkcją eliminacji wirusów i bakterii. . - Takie urządzenia doskonale sprawdzają się nawet w biurach typu open space. Nowoczesne oczyszczacze firmy Daikin radzą sobie z filtrowaniem powietrza nawet na powierzchni 48 metrów kwadratowych - przekonuje Andrzej Czekajewicz z firmy KLIMA-TOP, która zajmuje się sprzedażą oczyszczaczy powietrza.

Skuteczności urządzenia dowiodły wyniki badań laboratoryjnych.  - Zastosowany w urządzeniu filtr przeciwciał usuwa z powietrza praktycznie wszystkie popularne wirusy i bakterie wywołujące infekcje. Oczyszczacz posiada też certyfikaty skuteczności w zakresie niszczenia wirusów ptasiej i świńskiej  grypy - dodaje ekspert z firmy KLIMA-TOP.
Presenteeism - praca za wszelką cenę

Jak pokazują inne badania, przeprowadzone kilka lat temu przez Uniwersytet Harvarda, wielu pracowników boi się wziąć urlop zdrowotny - niezależnie od tego jak bardzo źle się czuje. Tak zwany presenteeism, czyli uporczywe przychodzenie do pracy pomimo złego samopoczucia, dotyczy już dwóch na trzech pracowników!

Warto pamiętać, że pracownicy, którzy przychodzą do pracy z objawami przeziębienia i grypy, nie tylko mogą zarazić swoich kolegów, ale są także znacznie mniej wydajni. Takie osoby pracują wolniej, popełniają więcej błędów, mają problemy ze sprawną komunikacją. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pracownik z silnym katarem i zachrypniętym gardłem dzwoni do ważnego klienta lub, co gorsza, udaje się na spotkanie biznesowe. Pamiętajmy, że chorzy, nie jesteśmy najlepszą wizytówką firmy.

 

Taniej zapobiegać niż leczyć!

Uporczywe przebywanie w pracy pomimo choroby może kosztować firmę znacznie więcej, niż wysłanie podwładnego na urlop zdrowotny. Kluczem do budowania większej świadomości u pracodawców oraz poczucia większej swobody u pracowników jest edukacja w zakresie dbania o zdrowie - zarówno własne, jak i współpracowników.

- Dopóki nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, firmy powinny poszukiwać skutecznych sposobów na eliminowanie bakterii i wirusów z pomieszczeń, w których przebywają ich pracownicy. Praktyka pokazuje, że coraz większa liczba polskich przedsiębiorców jest świadoma tego zagrożenia, decyduje się na kupno oczyszczaczy powietrza i jednocześnie wprowadza politykę, która zwiększy świadomość zagrożeń związanych z rozmaitymi infekcjami – kończy Andrzej Czekajewicz z firmy KLIMA-TOP.

Jak uniknąć zarażenia grypą w miejscu pracy:

1) Myj ręce po każdym kontakcie z obcą osobą.

2) Unikaj kontaktu rąk z nosem i ustami.

3) Regularnie dezynfekuj klawiaturę komputera i telefon.

4) Staraj się nie przebywać w pomieszczeniach, w których znajdują się osoby z objawami przeziębienia lub grypy.

5) Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.

 

Źródło: KLIMA-TOP

 

Według badań ponad połowa pracowników przychodzi do pracy nawet wtedy, kiedy ma objawy infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Takie bohaterstwo negatywnie odbija się na wydajności, wizerunku, a nawet wyniku finansowym firmy. Rozwiązaniem może być instalacja w biurze oczyszczacza powietrza z filtrem likwidującym zarazki.

 

PR

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

ptasia grypa oczyszczacz powietrza KLIMA-TOP grypa świńska grypa Świńska grypa

sandra 2011-02-25

w naszej firmie pracodawcę stać jedynie na szkolenie raz na rok i środki czystości do toalety ;-(

Zobacz także...

Wiosenne przeziębienia – jak się ustrzec?

2014-03-21

Wiosenne przeziębienia – jak się ustrzec?

Mamy wiosnę! To cudowna wiadomość, dla wszystkich tych, którzy uwielbiają słoneczną i ciepłą pogodę, ale o zgrozo w koło tak wiele osób choruje. Co się dzieje? więcej...

Debata FLU FORUM 2012

2012-09-13

Debata FLU FORUM 2012

Projekt Narodowej Strategii Zwalczania Grypy – jak zwiększyć liczbę szczepień przeciwko grypie w Polsce. więcej...

PZH: wzrost zachorowań na grypę, dominuje wirus A/H1N1

2010-10-14

PZH: wzrost zachorowań na grypę, dominuje wirus A/H1N1

W pierwszym tygodniu października odnotowano ponad 15 tys. zachorowań i podejrzeń grypy, to prawie o 10 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. więcej...

Świńska grypa, zagrożenie i prawda o niej

2009-10-30

Świńska grypa, zagrożenie i prawda o niej

Świńska grypa to choroba wirusowa podobna do zwykłej grypy. Choroba ta w odróżnieniu od zwykłej grypy jest powodowana przez zmutowanego wirusa o nazwie A/H1N1, który faktycznie jest mutacją wirusów ludzkiej grypy i świńskiej właśnie. Z uwagi na to że to nowa mutacja, część leków antywirusowych jest mało skuteczna lub zupełnie nieskuteczna wobec A/H1N1. Tym nie mniej są skuteczne leki antywirusowe i to dostępne w aptekach. Jak zapewniają specjaliści wirusolodzy; wirus świńskiej grypy nie jest bardziej niebezpieczny od innych wirusów grypy. Dotychczasowe przypadki zarażenia świńską grypą występowały drogą kropelkową w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Zatem zara?liwość podobna do zwykłej sezonowej grypy. więcej...

Najczęstsze choroby i problemy zdrowotne u dzieci

2009-09-14

Najczęstsze choroby i problemy zdrowotne u dzieci

Dzieci chorują często, znacznie częściej niż dorośli. Wpływ na to ma wiele czynników, przykładem czego mogą być: rozwój dziecka i związane z nim zmiany zachodzące w organizmie, słabszy niż u człowieka dojrzałego układ odpornościowy, choroby pojawiające się typowo w wieku dziecięcym, które raz przebyte nie powracają, większa podatność na alergie, przeziębienia, itp. ... Celem tego artykułu nie jest jednak poradnictwo medyczne, a ogólna prezentacja najczęstszych dolegliwości i chorób u dzieci. Artykuł zwraca uwagę na grypę, przeziębienia, ospę, odrę, różyczkę, świnkę, szkarlatynę, alergie i anginę. więcej...