Diabelska góra czyli zimowe wędrówki turystów

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Diabelska góra czyli zimowe wędrówki turystów

2015-01-15

- Akcja ratunkowa na Babiej Górze

Koniec roku 2014 okazał się wyjątkowo intensywny dla ratowników z Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Początek zimowej aury, okres świąteczno-noworoczny przyciągnął jak zwykle rzesze turystów w górskie rejony. Niestety podejmowane co rusz akcje ratunkowe są niezbitym dowodem na to, że w wielu przypadkach zdrowy rozsądek pozostawał jednak w dolnych partiach górskich.

Ratownicy, tylko pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem aż sześciokrotnie wyruszali do zagubionych i zmarzniętych turystów. W ostatniej nocnej akcji ratunkowej pomocy potrzebowało 3 turystów, którzy wyruszyli w stronę Babiej Góry.

Turyści najprawdopodobniej wyszli w góry zbyt późno. Gdy schodzili zapadł już zmrok. Ich sytuację utrudniał sypiący śnieg i wiatr. Nie do końca chyba zdawali sobie sprawę, iż znaleźli się w ekstremalnych warunkach. Temperatura wynosiła -13 °C. Uczucie zimna potęgował silny wiatr. Odczuwalnie było znacznie poniżej -20 ° C.

Po odebraniu zgłoszenia, na najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęcz górską Beskidów Zachodnich - Przełęcz Krowiarki wysłano dwie karetki, zespół P41 z Jabłonki oraz zespół S20 z Suchej Beskidzkiej. Gdy ratownicy przybyli na miejsce jedna z osób znajdowała się już w stanie hipotermii głębokiej. Temperatura ciała poszkodowanego wynosiła tylko 22°C. Doszło do zatrzymania akcji serca, ratownicy podjęli natychmiastową reanimację, która trwała bez przerwy przez blisko 3 godziny, aż do momentu przekazania pacjenta do Centrum Hipotermii Głębokiej w Krakowie.  W utrzymaniu poszkodowanego przy życiu pomogło urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej – LUCAS2.

Doktor LUCAS, jak go potocznie nazywają ratownicy i lekarze wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje pacjentowi dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczną resuscytację, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania przeprowadzanej także w trakcie transportu karetką pacjenta do szpitala.

Byliśmy zaskoczeni efektywnością pracy LUCASa. Siły ratowników podczas wykonywania nawet kilkunastominutowej resuscytacji słabły. LUCAS natomiast zapewnił stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości - mówi Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Nowym Targu Bartosz Mrózek - Ręcznie bardzo trudno jest utrzymać odpowiednią częstotliwość i głębokość uciśnięć, co wpływa na skuteczność prowadzonej CPR. Urządzenie, oczywiście nigdy nie zastąpi człowieka, ale z pewnością skuteczniej wykonuje kompresję klatki piersiowej.  Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie – dodaje.

W czasie kiedy urządzenie pracuje, ratownicy mogą np. podawać leki, zadbać o drożność dróg oddechowych czy przygotowywać pacjenta do transportu. Urządzenie może masować pacjenta także w karetce, aż do przekazania go do szpitala.

Jak podkreśla lek. med. Sylweriusz Kosiński z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej

w ostatniej akcji ratowania pacjenta w głębokiej hipotermii, LUCAS uciskał klatkę piersiową przez cały okres transportu kołowego spod Babiej Góry do Specjalistycznego Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, czyli około 3 godzin. LUCAS zapewnił choremu mózgowy i narządowy przepływ krwi na takim poziomie, że po ogrzaniu udało się przywrócić krążenie, a po kilku dniach chory odzyskał przytomność. Tak długiej reanimacji bez LUCASa nie mógłby prawdopodobnie przeżyć – dodaje.

W pięciogodzinnej akcji ratowania zaginionych turystów z okolic Babiej Góry, uczestniczyło ponad 20 goprowców z grupy beskidzkiej i z grupy podhalańskiej.

Ratownicy GOPR co roku apelują, aby przed każdym wyjściem w góry dobrze się przygotować i przede wszystkim sprawdzać wcześniej podawane komunikaty. Warto pamiętać, że warunki pogodowe w górach bardzo szybko ulegają zmianie, dlatego zawsze trzeba być przygotowanym na znaczne pogorszenie pogody.

http://www.physio-control.com/country/index.aspx?country=Poland

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

Lifepak LUCAS Physio-Control raownik medyczny ratownictwo medyczne

Zobacz także...

LUCAS - bezcenny pomocnik w ratowaniu życia Bezpieczne Podkarpacie

2015-12-11

LUCAS - bezcenny pomocnik w ratowaniu życia  Bezpieczne Podkarpacie

Zespół Ratownictwa Medycznego z Kolbuszowej w województwie podkarpackim otrzymał kolejne specjalistyczne urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej – LUCAS2. Sprzęt zaliczany do najnowocześniejszych dostępnych obecnie na rynku, będzie pomagał ratownikom w karetce podstawowej. więcej...

Technologie jutra czyli jak zrozumieć zmiany

2015-09-03

Technologie jutra czyli jak zrozumieć zmiany

Żyjemy w świecie w którym rzeczywistość i codzienne funkcjonowanie podporządkowane jest ciągłej zmienności. Wszystko wokół nas wygląda już zupełnie inaczej niż np. 10-20 lat temu. Urządzenia takie jak telefon, komputer uległy nieprawdopodobnej ewolucji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Powstało wiele przełomowych wynalazków, bez których wielu z nas nie mogłoby wyobrazić sobie dzisiaj normalnego życia. więcej...

Utonięcia - smutna wakacyjna statystyka

2015-09-02

Utonięcia - smutna wakacyjna statystyka

Co roku w sezonie letnim lawinowo wzrasta liczba osób, które giną w czasie wypoczynku nad wodą. Okres wakacji, upały ściągają nad morze, jeziora, rzeki czy zalewy ogromne ilości urlopowiczów. Niestety wypoczynkowi obecnie bardzo często towarzyszy alkohol. więcej...

Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym

2015-06-15

Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym

W dniach 10-13 czerwca w Olsztynie już po raz XIII odbyły się Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym. Zawody stanowiły eliminację najlepszych załóg ratowniczych do ogólnokrajowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym. więcej...

Jak uratować życie?

2015-04-16

Jak uratować życie?

Pierwsza pomoc dla każdego. więcej...