Cytrynian magnezu – czym jest i jakie jest jego zastosowanie

Cytrynian magnezu jest związkiem łączącym węglan magnezu z kwasem cytrynowym. Ta kombinacja okazuje się jedną z najlepiej przyswajalnych form pierwiastka cennego dla naszego zdrowia. Poznaj działanie i zastosowania cytrynianu magnezu.

 

Cytrynian magnezu – właściwości

Cytrynian magnezu wspiera system nerwowy, pracę mięśni i reguluje syntezę białek. Zapobiega skurczom, zakrzepom i negatywnym skutkom stresu. Ponadto wpływa korzystnie na funkcje psychologiczne oraz zdrowie zębów i kości. Substancja eliminuje zmęczenie, pomaga w osiągnięciu równowagi elektrolitowej organizmu i prawidłowego metabolizmu energetycznego. Cytrynian magnezu rozluźnia naczynia krwionośne, pozwala zachować właściwy poziom cukru we krwi, a także utrzymuje serce w dobrej kondycji. Związek chemiczny dostępny w postaci tabletek działa też przeczyszczająco, dlatego zaleca się go w celu łagodzenia zaparć. Co ciekawe, cytrynian magnezu może redukować częstotliwość występowania migren.

 

Zastosowania cytrynianu magnezu

Profilaktycznie i leczniczo stosuje się połączenie węglanu magnezu z kwasem cytrynowym w stanach niedoboru magnezu, przewlekłego zmęczenia, nasilonego stresu, wzmożonej drażliwości, w przypadku bólów głowy, mięśni i zaburzeń snu. Korzyści z suplementacji pierwiastka mogą odnieść osoby ciężko pracujące fizycznie lub psychicznie, narażone na długotrwały stres, jak również sportowcy, dzieci i młodzież oraz seniorzy. Każdej z tej grup rekomenduje się preparaty magnezowe, na przykład niezwykle skuteczny cytrynian magnezu Swanson. Przyjmowanie wspomnianej substancji zaleca się w profilaktyce miażdżycy, zawałów serca, w zapobieganiu porodom przedwczesnym oraz kamicy szczawianowej. Właściwości cytrynianu magnezu sprawiają, że znalazł on także zastosowanie w leczeniu depresji, zaburzeń elektrolitowych, alkoholizmu, nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca.

 

Objawy niedoboru magnezu w organizmie

Niedobór magnezu ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wśród symptomów wiążących się ze zbyt małą ilością cennego pierwiastka w organizmie wyróżnia się nadpobudliwość, rozdrażnienie, zaburzenia snu, uporczywe bóle głowy, łamliwość paznokci, kruchość włosów, skurcze mięśni, zaburzenia pracy serca, koncentracji i pogorszenie kondycji kości. Krańcowym stadium niedoboru jest hipomagnezemia leczona preparatami z magnezem.

 

Przeciwwskazania w przyjmowaniu cytrynianu magnezu

Cytrynianu magnezu nie powinny przyjmować osoby, u których stwierdzono hipermagnezemię, niewydolność nerek, blok przedsionkowo-komorowy albo hipotonia. Jeżeli równolegle z magnezem stosujemy glikozydy naparstnicy, musimy zachować ostrożność. Cytrynianu magnezy nie należy suplementować równolegle z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Magnez to czwarty najobficiej występujący w organizmie minerał. Odgrywa on kluczową rolę w utrzymaniu właściwego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego, kostnego oraz właściwej pracy mięśni. W przypadku niedoborów magnezu albo stanach zwiększonego zapotrzebowania, zaleca się suplementowanie cytrynianu magnezu w tabletkach, kapsułkach lub w proszku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *