Będzie można sprawdzić aktualne kolejki do specjalistów na NFZ

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Będzie można sprawdzić aktualne kolejki do specjalistów na NFZ

2015-10-05

Powszechna Informacja Medyczna (www.medinfo.pl) udostępniła właśnie nową, niezwykle użyteczną funkcję - na bieżąco monitorowane i aktualizowane informacje o kolejkach do specjalistów na NFZ. W województwach śląskim i świętokrzyskim już od dziś można sprawdzić jak długo będziemy czekać w kolejce do lekarza specjalisty.

Ortopeda, kardiolog, neurolog pilnie potrzebny

To, ile trzeba będzie czekać w kolejce do lekarza, zależy głównie od faktu u jakiego specjalisty zamierzamy się leczyć. Pacjenci zwykle całymi miesiącami oczekują na wizyty konsultacyjne. Nawet, jeśli zapisy do konkretnego lekarza prowadzone są na bieżąco, również trzeba stanąć w kolejce. Jak zatem nie tracąc czasu i bez wychodzenia z domu sprawdzić, gdzie można najszybciej zapisać się do specjalisty, w której placówce wyczerpał się już limit miejsc związany z ograniczeniem dostępu do świadczeń gwarantowanych, a ile np. wynosi średni czas oczekiwania na konsultację?

Na te i inne pytania odpowiada system Powszechnej Informacji Medycznej. System umożliwia m.in. uzyskanie potrzebnej informacji związanej z usługami medycznymi, ułatwia umówienie się do lekarza czy sprawdzenie m.in. godzin przyjęć do konkretnego specjalisty.

Prace nad informatyzacją polskiej służby zdrowia cały czas trwają. Ten segment rynku nadal potrzebuje kolejnych zmian i nowych rozwiązań technologicznych. Wciąż brakuje powszechnie stosowanych narzędzi, dzięki którym można w sposób prosty i wygodny umówić wizytę u lekarza, szczególnie przyjmującego w ramach NFZ.

Nadal największym problemem ze względu na długość kolejek, są dla pacjentów wizyty u lekarzy specjalistów. Na wizytę u ortopedy średnio poczekamy rok, nie krócej jeśli chodzi o endokrynologa czy kardiologa. Czas oczekiwania na endoprotezę stawu kolanowego to 5 lat. Najbardziej uzbroić się w cierpliwość muszą pacjenci chcący wyleczyć jaskrę, bo aż około 6 lat!

Jak pomóc w rozwiązywaniu problemu kolejek?

Powszechna Informacja Medyczna to wsparcie w rozwiązywaniu problemów współczesnego pacjenta. Głównym celem i ideą wdrożenia systemu informacji, doradztwa i wsparcia dla pacjentów jest poprawa jakości informacji o świadczeniach zdrowotnych – mówi dr Witold Rezner koordynator Powszechnej Informacji Medycznej. W chwili obecnej jesteśmy już gotowi na udzielanie pacjentom aktualizowanych przez nasz zespól informacji z zakresu kolejek (czasu oczekiwania) na określone świadczenia zdrowotne w województwach śląskim i świętokrzyskim. Do końca października usługa ta, jest całkowicie bezpłatna – dr Rezner kontynuuje.

Powszechna Informacja Medyczna składa się z portalu dla pacjentów i lekarzy www.medinfo.pl, który gromadzi wszystkie użyteczne w praktyce rodzaje informacji dotyczące świadczeń medycznych, a także z infolinii dla pacjentów obsługiwanej przez wyspecjalizowanych Doradców Medycznych. Doradcy udzielając pomocnych informacji, na bieżąco rozpoznają też potrzeby informacyjne pacjentów i uczestniczą w stałym dostosowaniu systemu do aktualnych potrzeb. Stopniowo udostępniane będą coraz bardziej zaawansowane rozwiązania dla wyszukiwania świadczeń, profesjonalistów medycznych czy placówek. Na bieżąco trwają prace nad budową i aktualizacją bazy w kolejnych województwach. Pod koniec października 2015 system Powszechnej Informacji Medycznej powinien objąć już całą Polskę.

W obecnej formie w bazie dotyczącej tylko terenu województwa śląskiego i świętokrzyskiego zgromadzono i uporządkowano dane ponad 7 tys. poradni, około 3,5 tys. praktyk lekarskich, i prawie 3,5 tys. jednostek diagnostycznych i przychodni medycznych. Dużą liczbę stanowią praktyki specjalistyczne, szpitale, oraz inne także poszukiwane placówki jak np. fundacje czy stowarzyszenia pomagające pacjentom.

Platforma www.medinfo.pl skierowana jest nie tylko do pacjentów, ale również do lekarzy i innych profesjonalistów medycznych oraz wszystkich placówek ochrony zdrowia. Profesjonaliści medyczni i placówki mogą bezpłatnie zamieszczać i aktualizować praktycznie wszystkie istotne dla pacjentów dane, a kolejność wyświetlania wyników nie jest oparta o kryteria promocyjne, ale o aktualność i kompletność danych.

Pacjenci średnio spędzają ponad trzy godziny w kolejce, aby zapisać się do lekarza określonej specjalizacji. Eksperci podkreślają, że zbyt długi czas oczekiwania na wizytę do lekarza, ma negatywny wpływ na stan psychiczny pacjenta i jego szanse na szybkie wyleczenie.

Twórcy projektu są przekonani, że powstała usługa, dzięki swojej użyteczności poprawi jakość przepływu informacji na linii pacjent-lekarz i placówka-pacjent, oraz przyczyni się do wypełnienia luk informacyjnych.

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

zdrowie NFZ lekarze

Zobacz także...

Sklep i poradnia podoliczna Podosphera – dlaczego warto na nas polegać?

2019-12-02

Sklep i poradnia podoliczna Podosphera – dlaczego warto na nas polegać?

Kondycja stóp odgrywa niezwykle istotną rolę dla zdrowia naszego organizmu. Dlatego też warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, gdyż dzięki temu uchronimy się przed wieloma groźnymi chorobami. więcej...

10 porad, aby utrzymać dobre zdrowie psychiczne

2019-04-19

10 porad, aby utrzymać dobre zdrowie psychiczne

Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Oto kilka porad, które pomogą ci utrzymać dobry stan psychiczny. więcej...

Widoczni i szanowani – wizerunek Lekarzy w sieci

2015-11-30

Widoczni i szanowani – wizerunek Lekarzy w sieci

Spojrzenie na rynek usług medycznych ulega zmianie, i to zarówno od strony placówek medycznych jak i pacjentów. Polska poprzez dość szybki wzrost gospodarczy staje się krajem obywateli coraz bardziej zamożnych, których oczekiwania w stosunku do usług medycznych wciąż rosną. Reforma Służby Zdrowia wprowadziła podział placówek medycznych, pozostawiając istniejące - publiczne i wprowadzając nowe - niepubliczne.Taka sytuacja wymusiła konieczność odmiennego sposobu podejścia do kształtowania wizerunku lekarzy jak i samych jednostek zdrowotnych. więcej...

Lepszy ginekolog kobieta czy mężczyzna?

2015-10-09

Lepszy ginekolog kobieta czy mężczyzna?

Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją kiedy, ktoś wmawia nam, że płeć w przypadku ginekologa ma znaczenie. Kobiety, które wybierają swojego lekarza o tej samej płci często twierdzą, że mężczyźni nie są w stanie zrozumieć jak czują się podczas wizyty. Są one zazwyczaj skrępowane faktem, że muszą się rozebrać przed obcą osoba, a co dopiero mężczyzną. Inaczej jest w przypadku kiedy lekarzem jest kobieta. Pacjentki uważają, że jest ona w stanie wczuć się w ich sytuację i tym samym lepiej je zrozumieć. Intymne i wstydliwe tematy również ponoć lepiej poruszać u lekarza tej samej płci, gdyż tak jak w poprzednim przypadku i teraz łatwiej będzie być zrozumianym. więcej...

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

2015-10-06

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Onkologii1. W związku z tym warto przypomnieć, że wirus WZW typu B to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowo – komórkowego. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Podczas 31 edycji Żółtego Tygodnia (od 5 do 17 października 2015 r.) będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby. więcej...