„Patrzeć z nadzieją” – prezentacja wystawy fotografii osób z dziecięcym porażeniem mózgowym w Katowicach

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


„Patrzeć z nadzieją” – prezentacja wystawy fotografii osób z dziecięcym porażeniem mózgowym w Katowicach

2010-03-02

Od 8 marca 2010 r. wystawę „Patrzeć z nadzieją” prezentującą fotografie osób z dziecięcym porażeniem mózgowym będzie można oglądać w gmachu głównym Biblioteki Śląskiej w Katowicach przy Placu Rady Europy 1. Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Honorowy patronat nad wystawą objął Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Katowice są po Warszawie i Dębicy kolejnym miastem, w którym zostaną zaprezentowane fotografie młodej artystki Marty Pruskiej. Tym razem 8 marca o godz. 12.00 wernisaż otworzy uroczystość wręczenia wyróżnień Lady D. dla niepełnosprawnych pań szczególnie aktywnych społecznie. Wystawa na Śląsku gości na zaproszenie Posła Marka Plury, organizatora i pomysłodawcy gali Lady D.

Ekspozycję będzie można oglądać w Bibliotece Śląskiej od 8 do 20 marca br.

Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na sytuację osób cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. 16 kolorowych fotografii jest artystyczną próbą pokazania problemów, z jakimi borykają się niepełnosprawni, począwszy od uciążliwości związanych z przemieszczaniem, poprzez izolacją w szkole, trudy terapii i rehabilitacji oraz ból fizyczny. Poetycki komentarz towarzyszący zdjęciom jest zapisem marzeń przedstawianych osób, ich pragnień i wyrazem woli walki.

Wśród wielu problemów, które dotykają to środowisko można wymienić brak właściwych
i sprawnych rozwiązań systemowych opieki nad dzieckiem z mpd, co w efekcie powoduje, że rodzice najczęściej rezygnują z pracy. Polska na tle innych krajów rozwiniętych Unii Europejskiej również znacznie odbiega od standardów medycznych leczenia mózgowego porażenia dziecięcego. Nie ma rejestru chorych ma mpd, dzięki któremu można by znacznie ograniczyć liczbę powikłań towarzyszących temu schorzeniu.

Kolejną bolączką polskiego systemu jest powszechny brak dostępu do nowoczesnych metod terapii spastyczności uznanych w innych krajach Unii Europejskiej, np. leczenie właściwymi dawkami toksyny botulinowej (zalecane dawki w wiodących ośrodkach europejskich i amerykańskich są 2-3 krotnie wyższe niż dozwolone i refundowane w Polsce), terapia za pomocą programowalnych pomp baklofenowych (terapia pozwala w znaczący sposób zmniejszyć spastyczność i zredukować nawet do 100 razy dawki leku w stosunku do preparatów doustnych).

Informacje o autorce:

Autorką prac jest artystka młodego pokolenia, Marta Pruska. Jej twórczość fotograficzną charakteryzują dwa podejścia do sztuki: wnikliwe studium odrębności człowieka przedstawione w portretach oraz szybka rejestracja napotkanych zdarzeń i pokazywanie detalu w fotografii wrażeniowej.

Informacje o organizatorze wystawy:

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym powstało w kwietniu 2008 roku., dzięki staraniom rodziców z trzech ośrodków rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym: w Zagórzu, przy ul. Ożarowskiej w Warszawie i Centrum Zdrowia Dziecka. Celem organizacji jest wspieranie dzieci i ich rodzin w walce o polepszenie jakości życia, leczenia i edukacji dzieci z porażeniem mózgowym w Polsce. Więcej o Stowarzyszeniu można znaleźć na stronie www.porazeniemozgowe.com.pl Sponsorem wystawy jest firma Medtronic.

Nagroda Lady D.:

Wyróżnienia Lady D. przyznawane są paniom, które mimo codziennych zmagań z własną niepełnosprawnością, wnoszą poprzez swą aktywność istotny wkład w życie społeczne. Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia "Lady Disabled" (Dama Niepełnosprawna). Wyróżnienie to oddaje ducha Artykułu 6 Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, przyznano je w kategoriach: twórczość, sport, aktywność społeczna, aktywność zawodowa, dobry start.

źródło: zdrowie-publiczne.com.pl

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

porażenie mózgowe leczenie kliniki prywatne choroba zdrowie

Zobacz także...

Sklep i poradnia podoliczna Podosphera – dlaczego warto na nas polegać?

2019-12-02

Sklep i poradnia podoliczna Podosphera – dlaczego warto na nas polegać?

Kondycja stóp odgrywa niezwykle istotną rolę dla zdrowia naszego organizmu. Dlatego też warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, gdyż dzięki temu uchronimy się przed wieloma groźnymi chorobami. więcej...

10 porad, aby utrzymać dobre zdrowie psychiczne

2019-04-19

10 porad, aby utrzymać dobre zdrowie psychiczne

Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Oto kilka porad, które pomogą ci utrzymać dobry stan psychiczny. więcej...

Widoczni i szanowani – wizerunek Lekarzy w sieci

2015-11-30

Widoczni i szanowani – wizerunek Lekarzy w sieci

Spojrzenie na rynek usług medycznych ulega zmianie, i to zarówno od strony placówek medycznych jak i pacjentów. Polska poprzez dość szybki wzrost gospodarczy staje się krajem obywateli coraz bardziej zamożnych, których oczekiwania w stosunku do usług medycznych wciąż rosną. Reforma Służby Zdrowia wprowadziła podział placówek medycznych, pozostawiając istniejące - publiczne i wprowadzając nowe - niepubliczne.Taka sytuacja wymusiła konieczność odmiennego sposobu podejścia do kształtowania wizerunku lekarzy jak i samych jednostek zdrowotnych. więcej...

Lepszy ginekolog kobieta czy mężczyzna?

2015-10-09

Lepszy ginekolog kobieta czy mężczyzna?

Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją kiedy, ktoś wmawia nam, że płeć w przypadku ginekologa ma znaczenie. Kobiety, które wybierają swojego lekarza o tej samej płci często twierdzą, że mężczyźni nie są w stanie zrozumieć jak czują się podczas wizyty. Są one zazwyczaj skrępowane faktem, że muszą się rozebrać przed obcą osoba, a co dopiero mężczyzną. Inaczej jest w przypadku kiedy lekarzem jest kobieta. Pacjentki uważają, że jest ona w stanie wczuć się w ich sytuację i tym samym lepiej je zrozumieć. Intymne i wstydliwe tematy również ponoć lepiej poruszać u lekarza tej samej płci, gdyż tak jak w poprzednim przypadku i teraz łatwiej będzie być zrozumianym. więcej...

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

2015-10-06

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ NA ŻÓŁTO – 5 PYTAŃ O WZW TYPU B.

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Onkologii1. W związku z tym warto przypomnieć, że wirus WZW typu B to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowo – komórkowego. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Podczas 31 edycji Żółtego Tygodnia (od 5 do 17 października 2015 r.) będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby. więcej...