3 główne zasady pielęgnacji stomii jelitowej. O czym muszą pamiętać stomicy?

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


3 główne zasady pielęgnacji stomii jelitowej. O czym muszą pamiętać stomicy?

2022-07-19

 

1. Dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego

W sklepach można znaleźć sprzęt stomijny w wielu wariantach, co pozwala pacjentom ze stomią na dopasowanie go do swoich wymagań.

W sprzedaży można znaleźć sprzęt 1-częściowy z połączonym workiem i płytką oraz sprzęt 2-częściowy, w którym worek i płytka są używane osobno, a także worki otwarte i zamknięte. Dodatkowo występują one w różnych wielkościach, a ich płytki mogą być płaskie lub wypukłe.

Podstawową zasadą pielęgnacji stomii jest zatem wybór odpowiedniego sprzętu do zaopatrzenia stomii. Najlepiej, aby w jego doborze pomogła pielęgniarka stomijna, która może zalecić, jaki sprzęt stomijny będzie najlepszy. Oczywiście, warto testować różne warianty worków, płytek, by dostosować je do swoich oczekiwań.

2. Dbanie o skórę wokół stomii

U osób, u których wyłoniona została stomia problemy pielegnacyjne bardzo często dotyczą skóry.

Skóra znajdująca się wokół stomii narażona jest na pogorszenie kondycji na skutek kontaktu z treścią jelitową. Mogą pojawiać się na niej podrażnienia, a nawet rany. Nie tylko powodują one dolegliwości bólowe i dyskomfort, ale także mogą utrudniać stosowanie worków stomijnych i obniżać szczelność stomii.

Wokół stomii skóra powinna być zdrowa, sucha i czysta. By zachować ją w odpowiedniej kondycji, zalecane są odpowiednie kosmetyki do stomii. Wśród najczęściej używanych kosmetyków znajdują się specjalne kremy pielęgnacyjne dla stomików, a także środki zmywające do kleju z płytki, które dodatkowo pielęgnują skórę.

Dla dodatkowej szczelności zalecane jest również stosowanie żeli i past uszczelniających, które wyrównują nierówności skórne i mają właściwości ochronne.

 

 

 

3. Zachowanie zasad higieny

W przypadku przetoki jak stomia jelitowa powikłania także mogą pojawiać się na skutek niedochowania podstawowych zasad higieny.

Należy zatem pamiętać o tym, by zawsze myć ręce przed rozpoczęciem zakładania i zdejmowania worka stomijnego oraz przed pielęgnacją stomii.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

stomia jelita choroba

Zobacz także...

Borelioza

2012-10-15

Borelioza

Jak uchronić się przed ukąszeniami owadów? Lato jest okresem o największej aktywności owadów, takich jak komary i meszki, które atakują dosłownie wszędzie. Największe prawdopodobieństwo ukąszenia czyha jednak w ukryciu koron drzew, na terenach podmokłych, w pobliżu wody. więcej...

15 września zdemaskujemy chłoniaka!

2012-09-12

15 września zdemaskujemy chłoniaka!

Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 8000 przypadków chłoniaków (dane obejmujące przewlekłą białaczkę limfocytową), jednak chorzy zbyt późno rozpoczynają leczenie. Znajomość objawów chłoniaka zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie. 15. września, z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach Stowarzyszenie "Przebiśnieg" sprawdzi stan wiedzy Polaków o tych złośliwych nowotworach układu chłonnego. więcej...

1 kwietnia - Daj MATA chorobie

2012-03-21

1 kwietnia - Daj MATA chorobie

1 kwietnia o godz. 9:30 przy ul. Kamieńskiego 49 w Krakowie zostanie rozegrany wyjątkowy turniej szachowy pod hasłem „Daj MATA chorobie”. Tegoroczna edycja turnieju została objęta honorowym patronatem Kliniki Hematologii w Krakowie oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Organizatorem Turnieju „Daj MATA chorobie” jest Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” oraz Małopolski Związek Szachowy, a Partnerem wspierającym firma Roche Polska. Celem turnieju jest pozyskanie daru - jakim jest krew - dla ratowania zdrowia i życia chorych z Kliniki Hematologii w Krakowie, popularyzacja gry w szachy oraz wiedzy na temat chorób układu chłonnego. W zeszłym roku dzięki towarzyszącej turniejowi akcji krwiodawstwa pozyskano 52 litry krwi. więcej...

O postrzeganiu ciała w kulturze - spotkanie na UWr

2011-11-04

O postrzeganiu ciała w kulturze - spotkanie na UWr

O ludzkim ciele widzianym z perspektywy kulturowej opowie dr Bogusław Bednarek w ramach cyklu prelekcji "Spotkania w Nehringu" na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykład odbędzie się 6 listopada. więcej...

Rozpoczęto walkę o lepszą świadomość nt. czerniaka

2011-09-15

Rozpoczęto walkę o lepszą świadomość nt. czerniaka

Wiedza Polaków na temat ryzyka związanego z czerniakiem jest słaba, przez co zbyt mało jest zgłoszeń czerniaka we wczesnych stadiach, kiedy łatwo z nim walczyć. Luki w naszej świadomości ma wypełnić Akademia Czerniaka, którą inaugurowano w środę w Warszawie. więcej...